برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
آخرین نظرات
بدون نظر
جستجو در وبلاگ
مودم روتر +ADSL2 بیسیم چهار پورت 2 آنتن N300Mbps دیلینک D-Link DSL-2740U

مودم+ADSL2 بیسیم دیلینک D-Link DSL-2740 V2

‎تومان285,000 ‎تومان302,000 -‎تومان17,000
D-Link DSL-2877AL Dual-Band Wieless AC750 ADSL2 Plus and VDSL2 plus Modem Router

مودم VDSL2 بیسیم دیلینک D-Link DSL-2877AL

‎تومان597,000 ‎تومان667,000 -‎تومان70,000
TP-LINK TL-WA801ND

اکسس پوینت بیسیم N300 Mbps با 1 پورت LAN...

‎تومان309,000 ‎تومان325,000 -‎تومان16,000
TP-LINK  UH400

هاب USB تی پی لینک با 4 پورت مدل UH400

‎تومان145,000 ‎تومان199,000 -‎تومان54,000
TP-LINK TL-UE300

آداپتور تبدیل USB 3.0 به اترنت گیگابیت تی پی...

‎تومان197,000 ‎تومان230,000 -‎تومان33,000
مودم روتر +ADSL2 بیسیم چهار پورت تک آنتن N300Mbps یوتل مدل A304U

مودم +ADSL2بیسیم یوتل U-TEL A304U

‎تومان257,000 ‎تومان260,000 -‎تومان3,000
رکHPA ایستاده 42 یونیت عمق 100

رکHPA ایستاده 42 یونیت عمق 100

‎تومان2,399,000 ‎تومان2,610,000 -‎تومان211,000
HPA Rack Stand  22 Unit 100 Depth

رکHPA ایستاده 22 یونیت عمق 100

‎تومان1,699,000 ‎تومان1,810,000 -‎تومان111,000
رک HPA دیواری 9 یونیت عمق 60

رک HPA دیواری 9 یونیت عمق 60

‎تومان450,000 ‎تومان480,000 -‎تومان30,000
رک HPA دیواری 9 یونیت عمق 45

رک HPA دیواری 9 یونیت عمق 45

‎تومان399,000 ‎تومان430,000 -‎تومان31,000

شاهکاری از مهندسان ایران باستان؛ نگاهی به شهر زیرزمینی نوش آباد

آثار باستانی و شاهکارهای مهندسی مربوط به عهد قدیم، منحصر به تمدن‌های خارجی نیست! در اینجا نگاهی به شهر زیرزمینی نوش آباد در 10 کیلومتری کاشان خواهیم داشت.

شهر زیرزمینی نوش آباد در ایران، به عنوان یکی از بزرگترین شاهکارهای مهندسی باستان در دنیا به شمار می‌رود. هزاران سال پیش، فرهنگ‌های باستانی در استان اصفهان یک اثر کم‌نظیر و خارق‌العاده را خلق کردند! نوش آباد یک شهر باستانی و قدیمی است در عمق 18 متری زمین واقع شده و امکانات پیچیده و منحصر به فردی هم دارد. از جمله پیچیدگی‌های مربوط به مهندسی ساخت این شهر زیرزمینی می‌توان به راهروها، اتاق‌ها و تونل‌های وسیع در آن اشاره کرد. باستان‌شناسان بر این باورند که مردمان آن زمان، برای دورانی طولانی مدت در شهر زیرزمینی نوش آباد سکونت داشته‌اند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از بزرگترین شاهکارهای مهندسی و معماری در تمام اعصار است. این شهر، در منطقه‌ای بیابانی واقع شده و وضعیت اقلیمی آن، چندان مناسب برای زندگی نیست.

نوسانات دما در نوش آباد طبیعی است؛ در طول روز مردمان آن با دمای بسیار داغ و سوزان سر و کار دارند و در تاریکی شب، دما به نقطه انجماد می‌رسد!

این شهر در استان اصفهان واقع شده و سالانه گردگشران و محققان بسیاری از آثار این شهر زیرزمینی بازدید می‌کنند. به عقیده کارشناسان، شهر زیرزمینی نوش آباد در دوره ساسانیان احداث شده و جذابیت‌های بسیار زیادی را در خود جای داده است.

علت احداث شهر زیرزمینی نوش آباد چه بود؟

محققان نظریه‌های متعدیی را درباره شهر زیرزمینی نوش آباد پیشنهاد کرده‌اند. از جمله آن می‌توان به گرمای شدید و یا در امان ماندن از جنگ‌های تاریخی اشاره کرد. تعداد دیگری از کارشناسان معتقدند که مردمان باستانی ساکن در این منطقه، به علت محافظت از جان خود در برابر تشعشعات خورشیدی، این شهر را در عمق 18 متری زمین احداث کرده‌اند.

شهر نوش‌آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی می‌باشد که در شمال شهر کاشان و در غرب شهر آران و بیدگل و در 10 کیلومتری کاشان قرار دارد. این شهر زیرزمینی ساختارهای متراکم و پیچیده‌ای چون دالان‌های باریک و اتاق‌هایی با ابعاد کوچک را در خود جای داده و داستان‌های تاریخی متعددی پرامون آن نقل شده است. معتبرترین آن‌، این است که پادشاه ساسانی در هنگام عبور از این منطقه، برای نوشیدن آب توقف کرد. او در ادامه دریافت که آب چاه، بسیار زلال و خنک است و بدین ترتیب دستور داد که یک شهر جدید را در اطراف این چاه احداث کنند. این شهر در ابتدا «انوش آباد» نام گرفت و چندی بعد به «نوش آباد» تبدیل شد.

اما علت احداث این شهر چه بود؟ آیا ساکنان این شهر باستانی برای حفظ جان خود از آب و هوای نامساعد، به زیرزمین پناه برده بودند؟ چرا آن‌ها به سایر متاطق مهاجرت نکرده و زحمت حفر این شهر زیرزمینی 18 متری را به خود داده‌اند؟

منطقی نیست که گروهی از مردمان باستانی برای فرار از وضعیت نامساعد آب و هوا، خود را تا این اندازه به مصیبت وادار کرده باشند! نظریه‌های دیگر نشان می‌دهد که نوش آباد در گذشته، شهری نا امن و خطرناک بوده و ساکنین آن تصمیم گرفتند که برای غلبه بر این مشکلات، زمین را تا عمق 18 متری حفر کرده و شهری زیرزمینی را احداث کنند.

بدین ترتیب، ساکنین شهر باستانی نوش آباد می‌توانستند بدون نیاز به خروج از زمین، در سراسر مناطق این شهر حرکت کرده و در نهایت امنیت به زندگی خود ادامه دهند.

یکی دیگر نقاط قابل توجه درباره شهر زیرزمینی نوش آباد ، دقت بسیار در مهندسی و معماری آن است. گفته می‌شود که سازندگان این شهر باستانی، همه موارد را در نظر گرفته و بهترین اثر ممکن را در هزاران سال پیش خلق کرده‌اند. به عنوان مثال، در این شهر زیرزمینی شفت‌های خصوصی برای تهویه هوا تعبیه شده که امکان زندگی طولانی‌مدت را نیز برای ساکنین آن فراهم می‌آورد.

ساکنین شهر زیرزمینی نوش آباد ، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از طریق چشمه‌های آب شیرین تامین می‌کردند. همچنین محققان بر این باورند که اتاقک‌های موجود در این شهر زیرزمینی، به عنوان انبار مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

باستان‌شناسان ضمن تحقیقات بیشتر بر روی این شهر زیرزمینی دریافتند که حفره‌های بسیاری در نقاط مختلف این شهر زیرزمینی وجود دارد که احتمالا ساکنین، شب‌ها در آنان به خواب می‌رفتند.

همه این‌ها بدان معناست که شهر زیرزمینی نوش آباد به طرز فوق‌العاده‌ای برنامه‌ریزی شده و ساکنین آن را از خطرات محیطی در خارج از سطح زمین محافظت می‌کرد.

تا به امروز، باستان‌شناسان نتوانسته‌اند به توافق جامعی برای علت ساخته شدن این شهر باستانی دست یابند. ولی غالبا گفته می‌شود که سازندگان شهر زیرزمینی نوش آباد برای فرار از جنگ‌ها تصمیم گرفته بودند که باقی عمر خود را در زیر سطح زمین زندگی کنند.

ساسانیان آخرین دوره از یک پادشاهی کلاسیک در این منطقه بودند که رقابت سختی را در این دوره با رومیان داشتند.

این امپراطوری جنگ‌های متعددی را تجربه کرد. آخرین شاهنشاهی ساسانیان، یزدگرد بود که بین سال‌های 632 تا 651 حاکمیت را بر عهده داشت. او سرانجام در یک درگیری عظیم و 14 ساله از سوی مسلمانان، شکست خورد که سقوط سلسله ساسانیان را در پی داشت.

جای تعجب نیست که مردمان این دوره، برای محافظت از خود دست به چنین معماری و مهندسی شگفت‌انگیزی زده باشند! شهر زیرزمینی نوش آباد در دوران جنگ، به خوبی می‌توانست از جان آن‌ها در طول این دوران محافظت کند.

حال اگر مسئله را کمی رویایی‌تر بررسی کنیم، شاید بتوان حتی نظریه‌هایی همچون تغییرات آب و هوا و یا جنگ‌های ساسانی را نیز کنار گذاشت و اثرات ناشی از یک انفجار اتمی را عاملی برای ساخت این شهر زیرزمینی در نظر گرفت!

نوش آباد اولین شهر زیرزمینی کشف شده توسط باستان‌شناسان نیست! همچنین بسیاری بر این باورند که تعداد چنین شهرهایی بیشتر از موارد فعلی است و برخی از آنان هنوز هم کشف نشده‌اند. بسیاری از نویسندگان و نظریه‌پردازان فضانوردان باستانی می‌گویند که علت ساخت این بناهای زیرزمینی، فرار از انفجارهای اتمی بوده است و عاملین این انفجارها، موجوداتی هستند که به عنوان «خدایان» تعبیر شده‌اند.

به عنوان مثال، شواهد بسیاری کشف شده که شهر باستانی موهن‌جو دارو (Mohenjo-Daro) در غرب پاکسان، هزاران سال قبل در معرض یک انفجار اتمی بزرگ قرار گرفته و خرابی‌های عظیمی را نیز به بار آورده است. به همین جهت، بسیاری از محققان بر این باورند که انسان‌های ساکن در دوران پیش از تاریخ بشریت، تمدن‌هایی فوق‌پیشرفته بوده‌اند که تکنولوژی‌های مورد استفاده توسط آن‌ها، فراتر از ابزارهای امروزی ما بوده است!

منبع: گجت نیوز

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم