برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

تأثیرات مثبت و منفی تلگرام بر سبک زندگی ایرانی!

نوشته شده در تاریخ1396-07-26 100
دوست داشتن0

تأثیرات مثبت تلگرام بر سبک زندگی ایرانی

تلگرام نیز همچون تمام شبکه های اجتماعی مانند شمشیر دو لبه ای است که کاربر هم می تواند از آن استفاده مثبت کرده و از تأثیرات مثبت آن در زندگی خود بهره ببرد و هم با استفاده افراطی و خارج از برنامه از این شبکه پیام رسان به عنوان ابزاری منفی و با تأثیرات سو بهره ببرد. تلگرام شبکه پیام رسان پرقدرت، سریع و قابلیت های فراوان است که به سبب همین ویژگی ها می تواند مزایای بسیار داشته و تأثیرات مثبتی را به ارمغان بیاورد. اولین تأثیر مثبت تلگرام را می توان تسهیل ارتباطات جمعی دانست. ایرانیان که پیش از این به کمک تماس های تلفنی و پیامک با دوستان و اقوام خود در ارتباط بودند به کمک این پیام رسان محبوب می توانند هرلحظه با دوستان و خانواده خود در ارتباط باشند، بدون اینکه نگران هزینه آن باشند، بسیاری از خانواده ها با تشکیل گروه هایی در تلگرام به سرعت از حال یکدیگر باخبر شده و باهم تعامل دارند که این مزیتی است که تلگرام برای افراد مهیا کرده است. به غیر از اینکه کاربران می توانند با عضویت در گروه های مختلف به نوعی حضور در اجتماعات بزرگ تر و ناشناخته را تجربه کنند و یاد بگیرند که در جوامعی با گوناگونی فرهنگی و تفاوت سلیقه ها چگونه باید رفتار کرد.ا

ما این نکته تنها مزیت و تأثیر مثبت تلگرام بر روی زندگی ما نیست! یکی از مهم ترین تأثیراتی که این شبکه بر زندگی اکثر افراد گذاشته است مطلع بودن از اخبار به سرعت و بدون نیاز به رسانه های مختلف است. در گذشته تماشای تلویزیون، خواندن روزنامه های مختلف و خبرگزاری ها راه هایی بودند که مخاطبان را از اخبار مطلع می کردند، راه هایی که بسیار وقت گیر بوده و کاربران را راضی نمی کرد، با این حال به کمک تلگرام و امکان جدید «کانال ها» کاربران می توانند به راحتی اخبار برتر سراسر جهان را به کمک تلگرام رصد کنند و همیشه به روز باشند. هرچند تأثیرات مثبت این پیام رسان محبوب بر روی زندگی ما کم نیستند اما تلگرام تنها بر روی زندگی فردی و اجتماعی ما تأثیر نگذاشته چرا که این روزها سبک خرید و اقتصاد را نیز دستخوش تغییر کرده است. بسیاری از کسب وکارها در ایران به کمک تلگرام اجناس و خدمات خود را به فروش می رسانند و خریداران می توانند به طور مستقیم با فروشندگان در تلگرام در ارتباط بوده و نقطه نظرات خود را با آن ها بدون واسطه در میان بگذارند، روشی مفید که در جوامع شهری و با وجود کمبود وقت، ترافیک و مسافت ها خرید را از تمام نقاط ایران ممکن کرده است.

تأثیرات منفی تلگرام بر سبک زندگی ایرانی

هرچند تلگرام تأثیرات مثبت فراوانی دارد اما استفاده نادرست از این اپلیکیشن پیام رسان تأثیرات منفی آن را بارزتر کرده است و بسیاری نیمه خالی لیوان این پیام رسان را می بینند و نیمه پر لیوان را فراموش می کنند. تأثیرات منفی این پیام رسان اغلب ناشی از بهره گیری افراطی و مربوط به حریم خصوصی و فردی است. یکی از تأثیرات منفی که تلگرام متهم ردیف اول آن در زندگی افراد است، به خطر افتادن حریم خصوصی است. در واقع به دلیل نا آشنا بودن اکثر افراد، تلگرام به خطری برای حریم خصوصی افراد مبدل شده است. تأثیر منفی این شبکه پیام رسان را (که گاهی در رسانه ها منتشر می شود) می توان در ماجرای یکی از بازیکنان فوتبال و انتشار عکس های خصوصی او و هم چنین هک شدن حساب تلگرام یکی از بازیگران زن سینما مشاهده کرد؛هرچند که ناآگاهی و اشتراک تصاویر خصوصی در این شبکه عامل این اتفاقات است. دیگر تأثیر منفی که تلگرام عامل اصلی آن است، نشر اکاذیب در جامعه است، متأسفانه انتشار اخبار دروغین و اشتراک آن یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که این روزها گریبان گیر کاربران ایرانی تلگرام شده است؛ اخبار بدون منبع موثق در تلگرام به راحتی دست به دست شده و باعث فریب افراد زیادی شده است.

تلگرام شبکه پیام رسان محبوب ایرانی ها توانسته محبوبیت خود را با تمام تأثیرات مثبت و منفی در جامعه حفظ کند، نکاتی که به آن ها پرداخته شد تنها بخشی از اثرات مثبت و منفی این پیام رسان روسی است که جامعه شناسان ایرانی باید با شناسایی کامل آن ها برای استفاده درست و فرهنگ سازی در جامعه برنامه ریزی کنند.

منبع: نمناک

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

تنظیمات

ورود

ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم