برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.کاربرد رک و انواع آن در شبکهشبکه های مختلفی در ارگان ها، موسسات و حتی منازل وجود دارد که می بایست برای محافظت از آن ها اقدام نمود. امروزه استفاده از شبکه با هر هدفی جزو ضروریات یک سیستم می باشد و حفاظت از آن برای افراد اهمیت زیادی خواهد یافت. وسایل الکترونیکی موجب شده اند تا افراد برای نگهداری آن فکری کند. حتی منازل مسکونی نیز از طریق سوئیچ های مختلف کنترل می شوند و منابع انرژی در آن جریان می یابد و جمع کردن آن ها در یک محل نیز مرسوم گشته است.

محافظت و جلوگیری از صدمه دیدن ابزار های مختلف و به خصوص شبکه های مختلف کامپیوتری و الکترونیکی از هزینه ای که بابت خرید آن ها انجام می شود اهمیت بیشتری دارد زیرا اطلاعات و موارد مهمی در آن وجود دارد که گاه قابل بازگشت نخواهد بود.

رک ها به عنوان محفظه ای برای محافظت شبکه های مختلف ساخته شده اند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. استفاده از رک برای محافظت از شبکه های کامپیوتری و سیستم های مختلف اهمیت زیادی برای افراد دارد.

all-rack


رک چیست؟


به محفظه ای که درون آن شبکه هایی همچون سوئیچ های برق، روتر و مواردی همچون مودم، کیس و ... قرار می گیرد، گفته می شود. این محفظه با ابعاد گوناگون ساخته شده و کاربرد فراوانی در مکان های مختلف دارد.

رک ها علاوه بر محافظت از منابع گوناگون، برای کاهش صدمات و آسیب های مختلف از سیستم های تهویه نیز برخوردارند. فن های قرار گرفته در رک ها با کاربری های مختلف وجود دارند که هر کس بر حسب نیاز خود می بایست نسبت به تهیه ی رک مورد نظر خود اقدام کند. ویژگی های رک ها به ابعاد آن نیز بستگی دارد و اما ابعاد رک ها تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارد.

گفتنی است که اندازه ی رک ها واحد متفاوتی دارد و در هنگام خرید نیز، این ابعاد اهمیت زیادی دارد. یونیت واحدی است که برای اندازه گیری رک استفاده می شود و برابر با 5 سانتی متر است. ارتفاع، عمق و طول رک نیز با واحد اندازه گیری یونیت بیان می شود. در بازار برخی از فروشندگان رک های یک یونیت و دو یونیت را با قیمتی متفاوت عرضه می کنند اما خریداران باید بدانند که اندازه ی محفظه اهمیت چندانی ندارد و این سیستم تهویه و برق موجود در رک است که تفاوت قیمت را ایجاد می کند.
انواع رک

کارشناسان بر این باورند که می بایست رک را برحسب نحوه ی قرار گیری و نصب آن تقسیم بندی کنند و ابعاد آن اهمیت چندانی در این تقسیم بندی ندارد. رک بر همین اساس به دو نوع رک ایستاده و رک دیواری تقسیم می شود. این دو نوع رک کاربرد مختلفی داشته و از سیستم های متفاوتی نیز در مقابل ضربه و فشار محافظت می کنند.

wallmount-rack

رک دیواریرک های دیواری که شاید در برخی از منازل نیز وجود دارد اغلب، سوئیچ ها درون آن قرار می گیرند. روتر نیز جزو مواردی است که در رک های دیواری قرار خواهد گرفت. ارتفاع رک های دیواری بین 5 تا 9 یونیت متغیر است و ابعاد آن بستگی به کاربری آن نیز دارد.

stand-rack


رک ایستادهرک های ایستاده که در زیر آن ها چرخ نیز برای جا به جایی وجود دارد اغلب محل قرار گری دیتا سنتر ها هستند. سیستم های مرکزی که محافظت از آن ها برای شرکت ها و حتی موسسات مختلف اهمیت زیادی دارد را می توان درون رک نگهداری کرد. یک جا کردن انواع سوئیچ، دیتا سنتر، مودم و رکمونت یکی از دلایل استفاده از رک های ایستاده است که کنترل آن ها راحت تر خواهد بود.

ویژگی غالب رک های ایستاده آن است که محلی برای وارد نمودن و خارج نمودن کابل های برق وجود دارد که معمولا در بالا و پایین رک قرار می گیرد. از طرفی رک های ایستاده قابلیت باز شدن از همه طرف را دارا هستند.

در رک های ایستاده معمولا یک فن قرار می گیرد اما قابلیت این وجود دارد تا از حداکثر چهار فن در این رک ها استفاده نمود. همچنین پاور ماژول هایی که در رک های ایستاده نصب می شوند به صورت 9 پورت افقی خواهند بود و همچنین پاور ماژول های عمودی نیز می توان در آن نصب نمود.استفاده از هر کدام از رک های ایستاده و دیواری بسته به کاربرد آن متفاوت است و بهتر است ابتدا شبکه راه اندازی شده و سپس رک مورد نیاز با ابعاد صحیح را تهیه نمود.


متعلقات رکموارد متعددی درون محفظه ی رک وجود دارد که در این قسمت به شرح تعدادی از مهمترین آن ها خواهیم پرداخت.

fan

فن


فن ها یکی از مهمترین ابزار های کار گذاشته شده درون رک ها هستند که برای خنک کردن و ایجاد تهویه درون رک ها مناسب می باشند. استفاده از فن ها به طور معمول در سقف یا کف رک ممکن است و حداکثر از 4 فن می توان استفاده نمود. هر چه رک بزرگتر باشد و دیتا سنتر موجود در آن اهمیت بیشتری داشته باشد، سعی می گردد تا از فن برای تهویه ی مناسب تری استفاده شود. فن های بوشی و بلبرینگی دو نوع از فن های مورد استفاده در رک ها هستند که نوع بوشی آن دوام و طول عمر کمتری دارد. تشخیص نوع فن بوشی و بلبرینگی با روش های مختلفی ممکن است.

power-mosule
پاور ماژول


پاور ماژول از تعدادی پریز برق درست شده است که بسته به ارتفاع و عرض رک به صورت افقی و عمودی استفاده می شود. پریز های برق موجود روی پاور ماژول ها با هدف تغذیه ی اجزاء موجود در رک تهیه می گردند.

fix-tray
سینی


در هر رک بسته به اندازه ی آن از سینی های متحرک و ثابت برای جدا کردن قسمت های مختلف رک استفاده می شود. سینی متحرک همانطور که از نام آن پیداست قابل جدا شدن و جا به جایی می باشد. رک های متحرک را معمولا برای قرار دادن موس و کیبورد استفاده می کنند که به بیرون و داخل رک هدایت می شود.

سینی های ثابت موجود روی رک برای تجهیزات مختلف استفاده می شود. معمولا تجهیزات با وزن کم، وزن متوسط و زیاد هر کدام سینی ثابت با انواع مختلف دارد که برای موارد مختلف و خرید آن به وزن تجهیزات و ابزار می بایست توجه نمود.


مانیتور


درون رک برای ایجاد هماهنگی میان اجزا از مانیتور استفاده می شود. این مانیتور ها با اینچ های مختلفی استفاده شده که بزرگترین مانیتور 17 اینچ می باشد. معمولا مانیتور روی آدابتور قرار گرفته و ارتباط بین اجزای رک را فراهم خواهد کرد.

Temp

حرارت سنج


جزو مهم قرار گرفته روی رک ها حرارت سنج می باشد. حرارت سنج ها معمولا برای تعیین و اندازه گیری دقیق دما استفاده می شوند. رک ها با وجود حرارت سنج دیجیتال قابل کنترل بوده و در دمای تعیین شده توسط کاربر، فن ها شروع به کار خواهند کرد. استفاده از حرارت سنج برای کاربر قابلیت های زیادی ایجاد خواهد کرد و نگرانی های ناشی از گرم شدن دستگاه ها درون رک را از بین خواهد برد. حرارت سنج های ایرانی ابعاد بیشتری نسبت به حرارت سنج های خارجی دارند. دما سنج دیجیتال در بالای رک قرار داده می شود تا سریعتر نسبت به تغییرات دمایی محیط واکنش نشان دهد.

blank-panel

بلانک پنل


بلانک پنلها یکی دیگر از اجزای رک با وظیفه ی محافظتی هستند که در داخل رک قرار دارند. این بلانک  پنل ها میزان دسترسی به قطعات حساس را در رک کاهش داده و از تجهیزات حساس به نوعی محافظت خواهند نمود. ابعاد بلانک پنل ها با یکدیگر تفاوت دارد و به ابعاد و موارد استفاده رک بستگی دارد.

key

قفل


قفل های موجود روی درب شیشه ای رک ها با دیگر قفل های شیشه ای تفاوت دارند و عملکرد آن ها به نسبت بهتر است. در واقع قفل ریتال نوعی از قفل رک می باشد که در روی شیشه با برش خاصی ایجاد می گردد و کاربر به راحتی می تواند از آن استفاده نماید.

bolts

پیچ و مهره و چرخ رک


پیچ و مهره و چرخ های رک معمولا اجزای فرعی رک می باشد که برای متصل کردن اجزا و جابه جایی بکار می روند. جنس پیچ و مهره از ورق گالوانیزه می باشد و هنگام نصب نیاز به آچار و دیگر ابزار ها برای محکم کردن آن نخواهد بود. چرخ رک نیز در رک های ایستاده کاربرد داشته و دارای یک نگه دارنده برای ثابت نگه داشتن رک در محل هستند و کاربر برای حمل رک راحت تر خواهد بود.

light-panel
لایت پنل


آخرین جزو یک رک، لامپ موجود در بالای رک می باشد که روشنایی به داخل رک می بخشد و امکان مشاهده ی اجزای درون رک را فراهم خواهد کرد.استفاده از رک ها با ابعاد مختلف بسته به کاربرد آن تفاوت دارد و نمی توان به راحتی درباره ی کاربرد این رک ها صحبت نمود. رک های دیواری در منازل و ساختمان ها بیشتر استفاده می شوند و رک های ایستاده برای نگهداری و محافظت از شبکه ها و سرور ها در ادارات , ارگان ها و اماکن تجاری تولید شده اند.

امروزه با توجه به شناخت انواع رک و کابرد آن، استفاده از رک برای شبکه های مختلف و محافظت از سرور ها در کشور بیشتر شده است.

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم