محصولات بی سیم میکروتیک(Wireless System)

این محصولات به دو دسته بیرونی (Outdoor) و درونی (Home & Office) که مناسب برای درون خانه و یا دفتر هستند تقسیم می شوند. طراحی و جنس بدنه محصولات بی سیم بیرونی شرکت Mikrotik مناسب برای محیط بیرون است. این سری محصولات از قابلیت Connectorized برخوردار هستند یعنی می توان آنها را به اتصالات و آنتن بیرونی وصل کرد. از این نمونه می توان به Groove و Metal اشاره کرد. شرکت میکروتیک محصولاتی تحت عنوان رادیوی بیرونی و بی سیم نیز دارد که در این دسته قرار می گیرند که به آنها آنتن نیز متصل است. محصولات بی سیم میکروتیک محدوده کاری آنها در فرکانس 2.4 GHz و 5GHz می باشد. این محصولات امکان استفاده به عنوان اکسس پوینت را نیز دارند.

سوئیچ ها (Switch)

سوئیچ مفهمومی آشناست و به دو دسته قابل مدیریت و غیر قابل مدیریت تقسیم میشوند. سوئیچ هایی که قابل مدیریت هستند علاوه بر وظایف اصلی خود کارهایی ازجمله امنیت درگاهها و پیکر بندی VLAN و ... را نیز می توانند انجام دهند. سوئیچ های شرکت سیسکو بسته به لایه ای از شبکه که وظایف خود را در آن انجام میدهند به دو نوع لایه2 و لایه 3 تقسیم می شوند و شما برای برخورداری از توانمندی بیشتر در سوئیچ باید هزینه زیادی متقبل شوید.

اما شرکت Mikrotik کار جذابی انجام داده است خریداران سوئیچ میکروتیک در محصول خود همزمان با امکانات لایه 3 یک روتر برد نیز دارند که می تواند همزمان با کارهای سوئیچ قابلیتهای روتر را نیز در اختیار کاربر قرار دهد.

از محصولات سوئیچ جدید شرکت Mikrotik باید به سوئیچ روتر ابری (Cloud Router Switch) اشاره کرد. این محصولات سوئیچ هایی هوشمند هستند که متشکل از ترکیب سوئیچ لایه 3 و روتر بورد هستند که مجهز به سیستم عامل RouterOS می باشند. برای تنظیمات این سوئیچ از منو تعبیه شده در سیستم عامل می توان استفاده کرد و میتوانید قابلیت درگاهها را بر اساس سوئیچ و یا مسیر یابی برحسب نیاز تغییر دهید. علاوه بر آن امکان اتصال به 4G ، فیبر نوری و اترنت را نیز برای ارتباط با اینترنت دارند.

روتر برد ها (RouterBoard)

روتر بردهای شرکت Mikrotik به دو نوع دسته بندی تقسیم میشوند. یک دسته از آنها یک محصول کامل شامل جعبه، مبدلPOE و آنتن می باشند که آنتن در مدل های بی سیم وجود دارد و دسته دیگر فقط شامل یک برد می باشد. برخی از این نوع محصولات برای استفاده به صورت بی سیم امکان استفاده تحت کاربرد اکسس پوینت و یا یک کلاینت را دارند برخی دیگر نیز صرفا روتر و سوئیچ می باشند.

کور روترها(Core router)

 روترها (مسیریاب) یکی از مهمترین تجهیزاتی است که در پیاده سازی شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد. تا کنون شرکتهای زیادی این محصول را با طراحی و امکانات مختلف تهیه کرده و وارد بازار مصرف شبکه کرده اند. استفاده از این محصول بسیار متداول می باشد. از مهمترین دلایل استفاده روز افزون از روتر نیاز به متصل کردن چندین شبکه موجود به یکدیگر که ممکن است شبکه اینترنت و یا یک شبکه در مسافتی دور باشد. کاری هم که روتر انجام می دهد همانگونه که از نامش برمی آید مسیر یابی است.

هنگامی که بین روترهای دو شبکه مجزا از یکدیگر ارتباط برقرار می شود. روتر ترافیکی که برای انتقال داده ها بین دو شبکه لازم است را مدیریت می کند، و ترافیکهای غیر ضروری را حذف کرده و در استفاده از پهنای باند و بالتبع آن هزینه های آن صرفه جویی می کند.

Core router  هایی که میکروتیک به بازار عرضه کرده است از نظر قابلیتهای فنی و ساختاری بسیار قوی تر از روتر های معمولی هستند و مناسب استفاده در شبکه هایی با حجم ترافیک بسیار بالا می باشند و همچنین امکان پیاده سازی Firewall و load balance که همان توزیع یکسان بار شبکه بر روی سرورهای اصلی است را دارد. این محصولات مجهز به حافظه رم و پردازنده هایی بالاتر نسبت به دیگر محصولات شرکت Mikrotik می باشند.ذکر این نکته مهم است که سیستم عامل RoutrOS محصولاتی که در این دسته بندی قرار می گیرند لایسنس سطح 6 میکروتیک را دارا می باشند. بعضی از مدلها درگاه فیبر نوری دارند و برخی با مجهز بودن به درگاه POE برای تغذیه برق دیگر دستگاهها نیز قابل استفاده می باشند.

اینتر فیس ها و لوازم جانبی(Interface & Accessories)

اینترفیسهای(Interface) ارائه شده توسط شرکت Mikrotik محصولاتی هستند که شامل Daughterboard( مداراتی که به برد اصلی برای افزایش امکانات سخت افزاری متصل میشود)می باشد که برای افزایش درگاههای PCI و PCIe به روتربردهای شرکت Mikrotik به کار می رود. بعلاوه این محصولات ماژولهایی چون فیبر نوری،کارتهای بیسیم، و انواع کارتهای مبدل را دارد.

تجهیزات جانبی(Accessories) یک سری دیگر از تولیدات شرکت Mikrotik هستند که شامل محصولات زیر است: آداپتور POE میکروتیک، POE مربوط به کور روتر، مبدل برق 24 ولتی،انواع رابطهای برق از درگاه USB،کابل های Pigtail و انواع کیس و رابطهای قابل نصب بر روی دیوار.

لایسنس(License)

مجوزهایی که بر اساس ویژگیهای سخت افزاری روتر بردها و اینکه قابلیت پشتیبانی از چند کلاینت را دارند تعریف می شوند را لایسنس می گویند . سیستم عامل میکروتیک RouterOS بر اساس هسته لینوکس به وجود آمده است. این سیستم عامل 6 سطح متفاوت از امکانات را دارد که به آن Level یا سطح می گویند. لایسنسها در سطوح چهارگانه 3،4،5 و 6 ارائه می گردد که هر کدام تعداد خاصی کلاینت را می توانند پشتیبانی کنند.مثلا در کلاینتهای User Manager لایسنس سطح 4 از 20 کلاینت می تواند پشتیبانی کند ولی اگر از سطح 5 استفاده شود 50 کلاینت قابل خدمت دهی هستند.می بینید که میزان پشتیبانی از کلاینتها رابطه مستقیم با لایسنس خریداری شده دارد. لایسنس 6 امکان پشتیبانی نامحدود از کلاینتهای مختلف رادارد.

کاربران برای دسترسی به هر کدام از این سطوح بایستی لایسنس آن را خریداری کنند. هر کدام از لایسنسهای میکروتیک را بر حسب نیاز می توانید به صورت آنلاین از سایت ایران شبکه خریداری کنید.

فروشگاه اینترنتی ایران شبکه به عنوان مرجع تخصصی فروش اینترنتی تجهیزات شبکه با توجه به اقبال بازار به محصولات میکروتیک بر خود وظیفه می داند نسبت به تامین این تجهیزات برای مشتریان خود اقدام کند. همچنین کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی ایران شبکه آماده ارائه راهنمایی به مشتریان گرامی برای کمک به خرید محصولات بر حسب نیازشان می باشند.