ما در فروشگاه اینترنتی ایران شبکه در راستای ماموریتی که برای خود در نظر گرفته ایم و همچنین افزایش روز افزون استفاده از سیستم VOIP و شاید عدم اطلاع مشتریان گرامی از مفاهیم آن سعی کردیم تا به توضیح مقدمات این مفهوم در ادامه بپردازیم.


ویپ (VOIP) خلاصه شده عبارت Voice Over Internet Protocol می باشد که به آن تلفن اینترنتی یا تلفن IP نیز گفته می شود. ویپ نوعی از فناوری است که به منظور انتقال صوت بر روی بستر شبکه به کار می رود که شبکه می تواند بستر اینترنت و یا یک شبکه محلی باشد. تا پیش از فراگیر شدن اینترنت و شبکه های تلفن همراه تنها سیستم ارتباط صوتی بین دو نقطه مکانی مختلف شبکه تلفن عمومی سنتی بود. اما ورود تکنولوژی تلفن همراه و پس از آن شیوه های نوین ارتباط صوتی نظیر ویپ انقلابی در صنعت ارتباطات به وجود آورد.

 

 

در ادامه به برخی از مزایای سیستم VOIP می پردازیم:

 • عدم نیاز به سیم کشی اختصاصی

ویپ برای برقراری ارتباط تلفنی از بستر شبکه استفاده می کند و در صورتی که در محل مورد نظر شما این سیم کشی موجود باشد، برای ویپ نیز قابل استفاده است و نیاز به هزینه کرد مجدد نمی باشد.

 • قابلیت برقراری کنفرانسهای صوتی و ویدئویی

ادارات و سازمانهای بزرگ که میان شعب آنها بعد مسافت وجود دارد، برای برگزاری جلسات هم اندیشی مهم حتی در سطح بین المللی و... می توانند از VOIP به عنوان یک امکان مهم در ایجاد کنفرانسهای صوتی و تصویری برای ارتباط موثر، باکیفیت و کم هزینه تر استفاده کنند.

 • امکان توسعه آسان

یکی از قابلیت های جذابی که ویپ به مشتریان خود عرضه میکند افزایش تعداد خطوط ارتباط تلفنی و شماره داخلی قسمتهای مجموعه بدون صرف هیچگونه هزینه و فقط با استفاده از امکانات نرم افزاری است. در سیستم های سانترال شما برای افزایش ظرفیت می بایست هزینه زیادی را صرف خرید تجهیزات می کردید.

 • مدیریت آسان سیستم ویپ

مراکزی که سیستم ویپ را در اختیار کاربران قرار میدهند به دلیل استفاده از ارتباطات مبتنی بر شبکه به آسانی و حتی از راه دور می توانند نسبت به گزارش گیری، افزودن کاربران و یا انجام تنظیمات جدید بر روی سیستم ویپ اقدام کنند.

 • کاهش هزینه های تماس

با استفاده از سیستم ویپ تماس هاس بین المللی برای استفاده کنندگان بسیار ارزانتر ارائه میگردد. اگر یک سازمان مجموعه ای از شعب درون کشور یا حتی دارای شعبی در خارج از کشور باشد می تواند ارتباطی تلفنی کاملا رایگان را برای پرسنل خود ایجاد کند. در سیستم های سانترال سنتی چنین امکاناتی مهیا نشده است و هزینه مکالمات بر اساس نرخ مکالمه بین مبدا و مقصد و مدت زمان مکالمه تعیین می گردد، که گاها هزینه های بسیار سنگینی را ماهیانه به شرکت تحمیل میکند.

 • امکان استفاده از تلفن های نرم افزاری مبتنی بر ویندوز

گاها سازمانها علاقه ای به هزینه کرد زیادی از ابتدای کار برای توسعه سیستمهای مبتنی بر تکنولوژی ندارند، فناوری VOIP برای این استفاده کنندگان نیز راه حل جذابی میتواند داشته باشد. این مشتریان میتوانند با استفاده از نصب نرم افزار های کامپیوتریبر روی سیستم عامل ویندوز کامپیوترهای مجموعه خود و اتصال کامپیوتر ها به شبکه، تنها با افزودن یه دستگاه هدفون-میکروفن، بدون محدودیت تمام امکاناتی را که کاربر برای تماس نیاز دارد در اختیار او قرار دهند.

 • امکان استفاده از اپلیکیشن های مبتنی بر اندروید

به دلیل پشتیبانی سیستم عامل اندروید از پروتکل SIP، یکی دیگر از کانالهای ارتباطی ویپ گوشی های هوشمند و تبلت های اندرویدی می باشد. کافی است کارکنانی که در محل کار نیستند با نصب اپلیکیشن مربوطه بر روی دستگاههای اندرویدی خود و اتصال به اینترنت به آسانی به تلفنهای داخلی سازمان خود دسترسی و امکان برقراری ارتباط پیدا کنند.

 • امکان جابجایی بسیار آسان اتاق یا میز محل کار

در سیستم سانترال در صورتی که کارمندی نیاز بود میز یا اتاق خود را تغییر دهد می بایست در صورت لزوم سیم کشی مجدد و انتقال شماره داخلی انجام پذیرد که این مسئله خود زمان بر و گاها هزینه بر می بود. در سیستم ویپ کار بسیار ساده شده است کافی است تلفن خود را برداشته و به میز جدید برود و به شبکه مجدد متصل شود.

 • امکان پیاده سازی سیستم دورکاری

امروزه دورکاری در سازمانها رو به افزایش است. با این کار بسیاری از فعالیتهای کاری در منزل انجام می پذیرد. سیستم VOIP  بسیار در انجام موفقیت آمیز این کار می تواند کمک کند. به آسانی تلفن داخلی کارمند را می توان در منزل او فعال کرد و او به آسانی می تواند تماسهایی که با او گرفته می شود را پاسخ دهد، انگار که پشت میز کارش نشسته است. پروتکل SIP امکان دریافت تماس از تمام نقاط دنیا فراهم می کند.

 • امکان انتخاب گوشی تلفن با برند های مختلف

سیستم سانترال یکی از مشکلاتی که میتواند با آن مواجه شود عدم ارتباط مناسب بین سیستم مرکزی و تلفنهای داخلی به دلیل استفاده نکردن از یک برند مشابه و یا برندی خاص برای هر دو بخش سانترال و داخلی است. اما در هنگام ارتباط با ویپ تلفن شما چه نرم افزاری و چه سخت افزاری بدون توجه به برندی که دارد فقط باید از پروتکل SIP پشتیبانی کند.

 • افزایش ارائه خدمات بهتر به مشتریان

شما به راحتی می توانید سیستم VOIP را به بخشهای مالی، پشتیبانی و فروش  و هر بخشی که بر اساس ماموریت شرکت لازم باشد متصل کنید. حال مشتریان شما با استفاده از سیستم IVR (همان سیستم گویای تلفنی با امکان ورود به منو وزیر منو های مختلف با انتخاب اعداد روی تلفن) به ویپ متصل شده و اطلاعاتی را که لازم دارند در اختیار بگیرند مثل موجودی حساب، ساعات پرواز، قراردادهای مالی، وضعیت راهها، وضعیت هوا و... . حتی امروزه نرم افزار هایی بر این بستر طراحی و نوشته شده است که امکان تشخیص صدا و انجام فرامین صوتی را نیز دارد. این امکان ضمنا باعث می شود مدت زمان پاسخگویی به مراجعان از محدوده ساعات اداری فراتر رفته و شبانه روزی باشد. 

 • دریافت پیامهای صوتی(Voicemail)

در صورتی برقراری تماس با یک کاربر و عدم پاسخگویی سیستم ویپ امکان دریافت پیام صوتی را فراهم کرده و حتی می تواند یک ایمیل نیز برای آگاه شدن او ارسال کند.

 • ایجاد صف انتظار

سازمانها گاها تعداد تماسهای ورودی بیش از تعداد پاسخگوی تلفنی دارند. ویپ می تواند برای کاربران صف انتظار ایجاد کرده و نسبت به برقراری ارتباط پس از آزاد شدن خط تماس اقدام کند.

 • ضبط مکالمات

سیستم ویپ قادر است تمامی مکالماتی که در بستر آن انجام می پذیرد را برحسب تاریخ و زمان ضبط و بر روی حافظه های کامپیوتری ذخیره کند.

تجهیزات VOIP

 • دستگاه مرکزی یا سانترال

در یک سیستم ویپ این دستگاهها علاوه بر ویژگیهای یک دستگاه مرکزی قابلیتهای دیگری نیز دارند که می توان به چند نمونه از آنها اشاره کرد: برقراری کنفرانس های صوتی و تصویری، قایلیت رمزنگاری داده ها برای افزایش امنیت، قابلیت انتقال تماسها، امکان ضبط مکالمات، برنامه ریزی برای پاسخگویی خودکار و بسیاری امکانات دیگر که بسته به نوع دستگاهی که خریداری می کنید ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

 • تلفن IP

شما برای برقراری تماس به تلفنهای IP نیاز خواهید داشت ویا همانگونه که پیشتر گفته شد از تلفن های نرم افزاری بهره ببرید. تلفن هایی IP قابلیتهایی بیشتری از یک تلفن معمولی برای شما به ارمغان می آورد از جمله برنامه ریزی برای کلیدها، پشتیبانی از پروتکلهای رمزنگاری مختلف، چند پورته بودن که امکان اتصال چند تماس داخلی را به شما میدهد و امکانات مختلف دیگر.

 • گیت وی

به عنوان واسط میان سیستم ویپ و شبکه مخابراتی آنالوگ عمل میکند. وظیفه این سیستم تبدیل داده های هر طرف به داده هایی قابل استفاده برای طرف دیگر این ارتباط است. گیت وی خود به دسته بندی هایی تقسیم می شود که بسته به کاربرد آن متفاوت است.

 • کارت ویپ

کارتهای ویپ همان وظیفه گیت وی را انجام میدهند با این تفاوت که به صورت کارتهای PCI درون اسلاتهای کامپیوتر قرار میگیرند ولی گیت وی ها اکسترنال هستند.

ما در فروشگاه اینترنتی ایران شبکه بهترین برند ها از تجهیزات ویپ که در بالا به آن اشاره شد را برای شما با بهترین قیمت مهیا کرده ایم تا شما خرید مطمئن و رضایتبخشی داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی ایران شبکه به عنوان یکی از بزرگترین مراجع تخصصی فروش اینترنتی تجهیزات شبکه با برخورداری از دانش بالای مشاوران مجرب خود می تواند به شما برای خرید،پیاده سازی و راه اندازی سیستم VOIP در سازمانتان و یا هرجایی که نیاز داشته باشید کمک کند.