برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

برای انتخاب سوئیچ شبکه مناسب چه نکاتی را باید بدانیم؟

سوئیچ شبکه


وقتی تصمیم به خرید یک سوئیچ شبکه دارید، فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید مدنظر قرار دهید. در این فرصت ما قصد داریم اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم که به شما کمک کند یک انتخاب آگاهانه داشته باشید.
یک سوئیچ شبکه یک دستگاه سخت‌افزاری است که تمامی ارتباطات دستگاه‌های متصل به سوئیچ را مرکزی می‌کند. سوئیچ‌ها در سایزهای متفاوت، با ویژگی‌ها و عملکردهای مختلفی در بازار موجود می‌باشند. بنابراین گاهی انتخاب یک سوئیچ که با یک شبکه خاص سازگار باشد کاری سخت و ترسناک است.
این موضوع که تعداد پورت‌های روتر شما برای اتصالات اجزای یک شبکه به همدیگر کم باشند ممکن است آزاردهنده به نظر برسد. و یا زمانیکه بعنوان مثال شما یک مرکز بازی و سرگرمی در منزل خود به راه انداخته‌اید و ترجیح میدهید تمامی دستگاه‌ها بصورت کابلی به شبکه شما متصل شوند، قطعا نمی‌خواهید متراژ قابل توجهی کابل شبکه استفاده کنید تا با روتر(درهر جایی که قرار گرفته باشد) ارتباط برقرار کنید. یکی از راه‌هایی که بتوانید شبکه کابلی خود را گسترش دهید انتخاب یک سوئیچ شبکه است. با انجام یک عمل ساده تمامی دستگاه‌ها را به سوئیچ وصل می‌کنیم و درنهایت ارتباط سوئیچ با روتر را برقرار می‌کنیم. بدین ترتیب تمامی اجزا به شبکه شما دسترسی خواهند داشت؛ همانگونه که وقتی بصورت مستقیم به روتر وصل می‌شدند و ارتباط با شبکه برقرار می‌شد. درسته به همین راحتی!
زمانیکه عبارت "سوئیچ شبکه" را در گوگل سرچ می‌کنید و یا در فروشگاه آنلاینی به دنبال خرید سوئیچ هستید، لیست بلند بالایی از انواع سوئیچ‌های شبکه با قیمت‌های متفاوت می‌بینید. در این حالت با اینکه انتخاب بهترین سوئیچ با توجه به نیاز شبکه شما کاری بسیار پیچیده بنظر می‌رسد، با دانستن چند مفهوم خیلی ساده می‌توانید به بهترین انتخاب برسید و ضمنا پول خود را بی‌جهت هزینه نکنید.ملاحظاتی در مورد سوئیچ شبکه

داشتن یک پلان و برنامه‌ریزی درست قبل از اقدام برای خرید سوئیچ می‌تواند به شما در هزینه‌ی خرید یک سوئیچ شبکه ارزان کمک کند. و همزمان می‌توانید مطمئن شوید سوئیچی که انتخاب می‌کنید عملکرد مناسبی برای شبکه‌ی موردنظر شما خواهد داشت.
احتمالا این موضوع را می‌دانید که ساده‌ترین مدل از انواع سوئیچ‌ها، سوئیچ‌های غیرمدیریتی هستند. که بسته به تعداد پورت و سرعت آن‌ها قیمتشان بالاتر می‌رود. بعنوان مثال قیمت سوئیچ شبکه 5 پورت نسبت به قیمت سوئیچ شبکه 24 پورت نرخ پایین‌تری دارد. و همینطور قیمت سوئیچ‌های Gigabit نسبت به سوئیچ‌های Fast Ethernet بیشتر می‌باشد.
دانستن نیازمندی‌های یک شبکه می‌تواند کمک شایانی به انتخاب و خرید سوئیچ شبکه کند. اگر کمی گیج شدید، نگران نباشید در ادامه توضیحات تکمیلی را خدمت شما ارئه خواهیم کرد.

نقش سوئیچ در شبکه
نکاتی که در ابتدا باید در نظر داشته باشید...

1-    تعداد کاربرهایی که شبکه شما می‌خواهد پشتیبانی کند را در نظر بگیرید
2-    نیاز کاربران از شبکه را مشخص کنید(انتخاب سوئیچ اترنت یا گیگابیت)
3-    زیرساخت اولیه شبکه خود را بدانید و مدنظر داشته باشید(در صورتیکه تمایل به انتخاب سوئیچ شبکه گیگابیت دارید زیرساخت شبکه شما نیز اعم از کابل‌ها، روتر و... باید حتما گیگابیت باشند)
4-    جایگاه و کاربرد سوئیچ شبکه را مشخص کنید(سوئیچ مدیریتی و غیرمدیریتی و سوئیچ PoE)
5-    انواع برند سوئیچ شبکه را بشناسید و کمپانی یا نماینده‌ای که قصد خرید سوئیچ از آن را دارید انتخاب کنید(برای مثال سیسکو، دیلینک، تی پی لینک،...)


انتخاب تعداد پورت سوئیچ

اولین قدم اینست که بدانید سوئیچ انتخابی شما چه تعداد پورت باید داشته باشد. تعداد کاربران و زیرساخت اولیه‌ی شبکه شما می‌تواند تعداد پورت سوئیچ را برای شما مشخص کند. تعداد پورت‌های معمول در سوئیچ‌ها 5، 8، 16، 24 و 48 می‌باشد. اگر شما تعداد انگشت شماری دستگاه دارید که می‌خواهید به شبکه متصل کنید می‌توانید یک سوئیچ 5 پورت انتخاب کنید؛ 4 پورت برای اتصال دستگاه‌ها و یک پورت برای اتصال به روتر شبکه در صورت نیاز. تعداد پورت اولین فاکتور تاثیرگذار در قیمت سوئیچ شبکه است. بنابراین اگر این موضوع را کامل مدنظر داشته باشید و از تعداد کاربران و دستگاه‌های شبکه خود کاملا آگاه باشید اولین قدم را درست بر خواهید داشت.

انواع سوئیچ

سرعت پورت‌های سوئیچ

براساس فاکتور سرعت، سوئیچ‌ها به سه دسته اترنت، گیگابیت و 10G تقسیم می‌شوند. در سوئیچ‌های اترنت سرعت هر پورت تا 100Mb/s می‌رسد؛ این در حالی‌ست که در سوئیچ‌های گیگابیت این سرعت به 1000Mb/s برای هر پورت و در سوئیچ‌های 10G سرعت به میزان ده برابر سوئیچ‌های گیگابیت خواهد رسید. با درنظر گرفتن ویژگی سرعت، طرفداران سوئیچ‌های گیگابیت بیشتر از سوئیچ‌های اترنت می‌باشند(تجربه تا 10 برابر سرعت بیشتر) و از نظر اینها دلیلی ندارد با یک سوئیچ با سرعت پایین کارایی شبکه را پایین آورد. هزینه‌ی بیشتر برای خرید سوئیچ گیگابیت درصورتیکه شبکه شما در حال گسترش باشد توجیه اقتصادی نیز دارد زیرا در آینده بیشتر به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.
البته میتوان گفت با داشتن یک سوئیچ اترنت نیز قادر خواهید بود ویدئوهایی با کیفیت 4K را از ذخیره‌سازی که به تلویزیون متصل است پخش کنید. بنابراین اگر تنها این موضوع است که برای شما حائز اهمیت است می‌توانید روی سوئیچ شبکه اترنت خود حساب کنید. و یا اگر سرویس اینترنتی که خریداری کرده‌اید برای مثال سرعتی بیش از 50Mbps را برای دانلود ساپورت نمی‌کند، سرعت دانلود شما چه به یک سوئیچ اترنت متصل باشید یا سوئیچ گیگابیت، تغییری نخواهد کرد.
پورت‌های سوئیچ ممکن است ترکیبی از اسلات‌های SFP/SFP+ برای ارتباطات فیبر باشند. البته در حالت معمول پورت‌های سوئیچ، مسی با کانکتور RJ-45 در جلوی دستگاه می‌باشند که برای فاصله‌هایی تا 100 متر کارایی خواهند داشت. با ماژول‌های فیبر SFP می‌توانید فاصله را تا 40 کیلومتر بیشتر کنید.
در حال حاضر سوئیچ‌های گیگابیت بواسطه‌ی سرعت بالای آنها خیلی شناخته شده‌اند. این در حالیست که استفاده از سوئیچ‌های اترنت همچنان در جاهایی که صرفه هزینه‌ای مطرح است مدنظر قرار می‌گیرند.

سرعت سوئیچسوئیچ‌های مدیریتی و غیرمدیریتی

کارکرد سوئیچ‌های غیرمدیریتی بسیار ساده است. شما می‌توانید اجزا شبکه را به سوئیچ متصل کنید و پس از آن تمام اجزا باهم در ارتباط قرار خواهند گرفت. کار سوئیچ در لحظه‌ای که دستگاه‌ها به آن وصل می‌شوند شروع می‌شود. می‌توانید این سوئیچ‌ها را در مکانی قرار داده و به حال خود رها کنید، چرا که نیاز به تنظیمات و هیچ کار خاصی ندارند.
سوئیچ‌های مدیریتی کمی پیچیده‌تر به نظر می‌رسند. این سوئیچ‌ها کار سوئیچ غیرمدیریتی را انجام می‌دهند بعلاوه اینکه می‌توانید وارد صفحه تنظیمات سوئیچ(از طریق وب یا اپلیکیشن) شده و برخی ویژگی‌های آن را فعال و غیرفعال کنید. و همچنین درصورتیکه سوئیچ نیاز به آپدیت داشت، Firmware آن را آپدیت کرده و از کاربری‌های دیگر سوئیچ مثل تعیین دسترسی به پهنای باند، VLAN بندی و... استفاده کنید. بدیهی‌ست با توجه به چنین ویژگی‌هایی قیمت سوئیچ مدیریتی نسبت به قیمت سوئیچ غیرمدیریتی بالاتر می‌باشد.

سوئیچ شبکه 10/100

پارامترهای دیگر

تعدادی پارامتر دیگر وجود دارد که در هنگام خرید سوئیچ شبکه باید درنظر داشته باشید. بعنوان مثال ممکن است به یک سوئیچ فلزی با قیمت بالا احتیاجی نداشته باشید وقتی یک سوئیچ ارزان قیمت با بدنه پلاستیکی نیز نیاز شبکه شما را برطرف خواهد کرد. سوئیچ انتخابی شما نیاز به PoE (Power Over Ethernet) نخواهد داشت مگر زمانیکه دوربین یا دستگاهی در شبکه به آن متصل باشد که از منبع برق فاصله داشته باشد و نیاز باشد برق آن دستگاه از سوئیچ تامین شود. و البته مبحث مدیریتی و غیرمدیریتی بودن سوئیچ که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


در نهایت...

لیستی از ویژگی‌هایی که مایل هستید سوئیچ شبکه انتخابی شما داشته باشد را تهیه کنید. شاید بخواهید بدنبال ارزان‌ترین سوئیچ 8 پورت گیگابیت بروید که گارانتی معتبر داشته و چراغ‌های جلوی سوئیچ به شما بگویند که اجزای شبکه با سرعت 100Mbps کانکت شده اند یا با سرعت 1000Mbps.
قطعا سوئیچ مدیریتی برای کسانی که می‌خواهند کنترل بیشتری روی شبکه‌ی خود داشته باشند انتخاب بهتری خواهد بود. اگر شبکه شما کاربرانی دارد که تنها وبگردی می‌کنند، یا یوتیوب چک میکنن و یا مدام در حال چت کردن هستند، بیشتر ویژگی‌هایی که یک سوئیچ مدیریتی داراست را احتیاج نخواهید داشت. سوئیچ‌های مدیریتی زمانیکه میخواهید دسترسی‌ها را به شبکه خود محدود کنید و یا ترافیک روی شبکه خود را کنترل کنید(درصورتیکه روتر شما این امکان را نداشته باشد) ارزش هزینه کردن برای خرید خواهند داشت. سوئیچ‌های مدیریتی همچنین برای شرایطی که سوئیچ را در محلی قرار داده‌اید که دسترسی به آن سخت است و میخواهید بصورت ریموت وضعیت کانکشن‌های سوئیچ را چک کنید و یا آن را ریست کنید مناسب خواهند بود. و همینطور زمانیکه که میخواهید امنیت شبکه خود را بالا ببرید، سوئیچ مدیریتی انتخاب خوبی خواهد بود.
چنانچه تمایل به دیدن محصولات سوئیچ دارید می‌توانید به صفحه سوئیچ در سایت لن ایران بروید و در انتخاب مدل سوئیچ خود با تیم مشاوران ما در تماس باشید.

فهرست

تنظیمات

ورود

ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم